Diagnostyka obrazowa
Zęby, jako żywa tkanka, często doświadczają poważnych problemów. Niekiedy w celu ich rozwiązania wdrażane są metody chirurgii dentystycznej. Jednak, jak przed każdym poważnym zabiegiem niezbędne jest właściwe zdiagnozowanie i opisanie każdego pojedynczego pacjenta. To stanowi klucz do zastosowania najbardziej optymalnych metod leczenia. Pozwala także uchronić pacjenta przed możliwymi negatywnymi skutkami nieprawidłowo wybranego zabiegu. Z pomocą przychodzą metody diagnostyki obrazowej – nieodłączna część całej procedury leczniczej. W naszej klinice dysponujemy nowoczesnym tomografem komputerowym CBCT 3D. Pozwala on na uzyskanie trójwymiarowego obrazu szczęki i żuchwy. Gwarantuje to prawidłową diagnozę, planowanie i kontrolę leczenia. Dzięki zastosowaniu diagnostyki 3D jesteśmy w stanie precyzyjnie określić źródło bólu, zarówno w obrębie zębów i kości, jak również stawów skroniowo- żuchwowych i zatok szczękowych.
Co to jest diagnostyka obrazowa?
Wśród licznych nowoczesnych i wysoce skomplikowanych technologii, wciąż najczęściej wykorzystywaną i dającą najlepszy ogląd sytuacji jest zwykłe prześwietlenie radiologiczne. W przypadku dokonania przez lekarza wstępnej oceny stanu jamy ustnej możliwe jest skierowanie go na prześwietlenie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które nie są dostatecznie widoczne na pierwszy rzut oka oraz nie da się ich ocenić w standardowej procedurze w gabinecie lekarskim. Każda zmiana w obszarze zębów czy dziąseł może stanowić przesłankę do wykonania prześwietlenia – niezależnie od tego, czy mowa jest o pojedynczym zębie, czy znacznie większym fragmencie szczęki, a nawet całej żuchwy.
Dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest prześwietlenie nie tylko pod kątem zniszczeń w tkance zębów, ale również daje ona obraz całości kości twarzy. Metoda ta sprawdza się również znakomicie w przypadku weryfikacji wszelkich nieprawidłowości w ogólnym ułożeniu zębów. To z kolei umożliwia niezwłoczne wdrożenie właściwych metod leczenia – kluczowe jest to zwłaszcza w przypadku diagnozowania położenia tak zwanych zębów mądrości jeszcze na etapie zawiązków, by możliwie szybko – czyli z nadzieją na brak komplikacji – usunąć je, zanim pojawią się widoczne części zęba, który wzrasta w nieprawidłowych kierunkach i prowadzi do naruszenia właściwego ułożenia pozostałych zębów w szczęce.
Takie sposoby diagnostyki obrazowej są szczególnie pomocne w leczeniu protetycznym oraz implantologicznym. Dzięki niej możliwe jest dostosowanie implantów bezpośrednio do indywidualnego kształtu szczęki oraz dopasowanie protezy. Diagnostyka obrazowa umożliwia także wykrywanie nieprawidłowości na innych poziomach: zarówno w przypadku zmian próchniczych w miejscach łączenia zębów, jak i zmian nowotworowych czy torbieli.
CBCT zębów
Diagnozowanie metodą CBCT zębów zalecane jest przez lekarza dentystę głównie wtedy, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia poważnych stanów chorobowych, takich jak nowotwory, zapaleń przyzębia czy torbieli. Zwykle wskazane jest również przed leczeniem kanałowym oraz zabiegiem usunięcia zęba. Wskazanie do wykonania zdjęcia CBCT zębów stanowi również planowane leczenie ortodontyczne. Badanie pozwala określić wady zgryzu i budowy szczęki oraz żuchwy.